Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Dersi Sevdirme Reçeteleri

0

( Doğru zannettiğimiz yanlışlar)

Niye zoru dayatıyorsun Hocam. Niye öğrenciye ders çalışmayı zorlaştırıyorsun. Farkında mısın bilmem ama öğrencin kesinlikle planlı çalışmıyor. Senin önerilerine uymuyor uyamıyor.

Herkes yapıyor bari sen yapma hocam. Hz Mevlana beyne giden yolun kalpten geçtiğini söylüyor. Sevdirmeden ne ders çalışır nede planına uyar öğrenci. Ee yani boşa uğraş senin ki. Formaliteden öte bir şey değil yaptığın.

Senin karşında robot yok ki dediğini bire bir yapabilsin. Senin karşında robot yok ki senin dediğin gibi olabilsin. O l a m ı y o r. Neden mi çünkü o farklı bir birey. Sıkılan, tembellik eden, ağlayan, yorulan bir birey.  Özetle ;

Eline kağıdı kalemi alıp ona plan yapma Hocam. Peki ne yapacağım dediğini duyar gibiyim Düşün ki sen bir barajda bilgisayar mühendisin. Patronun sana “gün içinde kapakları açıp on milyon ton su boşalt” dedi. O suyu ne zaman boşaltırsın, hangi teknikle boşaltırsın bu senin bileceğin iş. Yapman gereken sadece bu. Öğrenciye plan dayatmaktan daha yanlış bir şey olamaz. Sen ona sadece gün içinde yapması gerekenleri söyle. Yöntemini ve zamanını bırak o planlasın.

“Olmaz! Olmaz” hocam dediğini duyar gibiyim. “Çocuğu kendi haline bırakırsam çalışmaz” dediğini duyar gibiyim. Sahi senin hazırladığın plana Allah için söyle, kaç öğrencin kaç gün uyabiliyor.

“Gecenin 24′ünde ders çalışılmaz ki? Niye hocam gecenin 24′ün de beyin stop mu ediyor. Öğrenci çalıştığında anlıyor uzun süreli hafızaya bilgi atımı sağlıyorsa ne sakıncası var”

“Odasının nasıl olması gerektiğini söylemezsem dikkati dağılabilir” Sen söyleyince dikkati hiç dağılmıyor öyle mi hocam. Kazancın ne? Hiç. Kaybın ne peki? Sıkıcı bir oda, odaya girmek istemeyen bir öğrenci. “Odası dağınık olursa dikkatini toparlayamaz ama”. Adamın ruhu dağınıksa sen odayı toparladığında rahatsız olmaz mı? “Odasına resim asarsa dikkati dağılır”. Haklısın demiyeceğim sana. Niye ilada bir manken resmi yada dikkat dağıtacak bir resim mi asılmalı. Mesela dayısını çok seven bir öğrenci odasına dayısının resmini asarsa ona baktıkça mutlu olursa mutlu insanın zihni daha açık olmaz mı! Hoşuna giden bir manzara resmi bakıca mutlusa  resimin ne sakıncası var hocam?

“Masa da çalış, otur. Dik durmazsan uykun gelir”. Öneri: öğrenciyi masaya iple bağlamak sanırım çözüm olur. Dik durur ve kesinlikle masada kalır. Allah aşkına ne yapıyoruz abi. Yatarak çalışılamaz mı, yürüyerek ya da  başka bir pozisyonda çalışılamaz mı? Çalışılır dostum. Hem de bal gibi çalışılır. Öğrenci anlayabiliyorsa herşekilde ve her pozisyonda çalışılır. Böyle yaparsa emin ol severek çalışır.

“Gürültülü ortamda ders çalışılmaz”. Ama sessiz ortamda da ders çalışılmaz. Niye sessiz bir ortamı öneriyorsun. Kimse dağ başında yaşamıyor ki. Öğrenci odasında çok sessiz bir ortada çalışmaya kalkarsa alt komşunun üst komşunun seslerini, kavgalarını, izlediği tv programlarını yada dinlediği müziği duymaz mı? Duyar.

“Müzikle ders çalışılmaz çünkü insanın zihnine iki uyarıcı gelir. İnsan sadece birini algılar”. “Hay ağzına sağlık” tam da istediğim şeyi söyledin. Eğer öğrenci müzik dinliyor ve sadece dersi algılıyor ise ne sakıncası var müzik dinlemenin? Hiçbir sakıncası yok. Faydası var mı Evet. Öğrenci severek çalışacak.

Söyleyecek çok sözüm var hocam. Ortada bu kadar yanlış olunca insanın söyleyeceği çok şey oluyor. Özetle şunu demek istiyorum. Bireysel farklılıklar dediğimiz ve azımsadığımız o büyük çoğunluk var ya! İşte o öğrenci kesiminin tamamı oluyor. Yani her öğrencinin bireysel farklılıkları robot gibi programlamayı engelliyor.

Hocam benim ki dostça bir eleştiriydi. Benim ki kendi adıma özeleştiriydi.

LÜTFEN YORUM YAP. Bilmek istiyorum düşüncelerini.

 

Sağlıcakla kal,

 

% 100 memnuniyet garantili seminer:

“Huzurlu aile başarılı çocuk”

Bağlantılarınız için Lütfen

0506 357 90 30

 

Kadir AKEL

Eğitimci – Yazar

No Comments Yet.

What do you think?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir